Nezaplavované území

vše, co je dobré před koupí vědět

Nezaplavované území

Odeslatod admin » 02 dub 2008, 09:02

Když jsem zvažoval koupi bytu, tak mě zajímalo, jak je vyřešená ochrana proti případné povodni. V ČN mi řekli, že se jedna o území nezaplavované, ale to mi moc neřeklo, tak jsem se obrátil s dotazem na MÚ Prahy 12 a zde je odpověď:

Vážený pane,
pokud bych se pokusil Vám osvětlit spojení "nezaplavované území", vydal bych se cestou dohadů, tápání a subjektivních soudů, které po mně jistě nežádáte. V této věci bych Vám tedy doporučil zjistit si u společnosti České nemovitosti, co tím chtěl autor říci.
Jinak je tomu s odpovědí na Váš dotaz na konkrétní protipovodňovou ochranu. V tomto případě Vám mohu garantovat poctivé informace získané při činnostech v době mimořádné povodně z roku 2002 a z dalších kroků, které byly jak péčí hlavního města Prahy, tak i úsilím městské části Praha 12 provedeny k tomu, aby území naší městské části bylo ochráněno co možná nejvíce.
Lokalita, ve které společnost České nemovitosti, a.s., buduje tzv. BelariePark, se nachází v blízkosti koryta řeky Vltavy. Kromě toho, že vlastní koryto je níže než zmíněné území, tvoří další přirozenou ochranu před případným rozlivem vody z Vltavy těleso železničního náspu mezi tokem řeky a lokalitou výstavby. V tomto tělese jsou však prostupy v podobě podjezdů k obslužné komunikaci na břehu Vltavy (ulice Vltavanů) a v podobě zatrubněných potoků a průchodů dešťové kanalizace. Aby bylo zabráněno průniku vody z Vltavy přes tyto prostupy, jsou podjezdy uzpůsobeny tak, aby je v případě potřeby bylo možno zahradit mobilními hradidly, a zatrubněné potoky a kanalizace jsou osazeny zpětnými klapkami, které se uzavírají při zvýšeném průtoku vody ve Vltavě, přičemž voda z potoků a kanalizace přitékající těmito armaturami je čerpadly přečerpávána za železniční násep do Vltavy. V roce 2002 se prokázala plná funkčnost hradidel v podjezdech pod železniční tratí, tato hradidla zcela ochrán
ila území před vodou z Vltavy, průniku vody však nezabránily zpětné klapky v kanalizaci, které byly konstruovány na tzv. stoletou vodu, přičemž povodeň v roce 2002 několikanásobně tuto hranici překonala. V důsledku průniku vody z kanalizace do oblasti Obchodního náměstí se tato voda rozlévala podle spádových možností až do území k budovám Nestlé (čokoládovny Orion), kde je v současné době budován BelariePark.
V následujícím roce po povodni byly zpětné klapky rekonstruovány a byla zvýšena jejich odolnost, stejně tak z preventivních důvodů byla zvýšena zábrana tvořená železničním náspem o dalších 30-50 cm. Z uvedeného tedy vyplývá, že nyní by již území mělo být natolik zajištěno, aby je voda z Vltavy i v případě podobné katastrofy, která Prahu postihla v roce 2002, nezasáhla.
Doporučit Vám také mohu internetové stránky Magistrátu hlavního města Prahy, na kterých v odkaze mapy (http://magistrat.praha-mesto.cz/Mapy) najdete pod odkazem "Povodeň 2002" ortofotomapu s vyznačeným zaplaveným územím Prahy, která byla vytvořena na základě leteckého snímkování území v okolí Vltavy dne 14.8.2002. Po přiblížení zájmové oblasti městské části Praha 12 můžete vidět, jak by nyní území dopadlo, pokud by nebyla uplatněna protipovodňová opatření, ale také si můžete zadat zobrazení s podobou zátop při uplatněné povodňové ochraně. Značka Q s číslem znamená četnost úrovně povodně, např. Q5 jsou zátopy při pětileté vodě, Q100 při stoleté vodě, Q2002 je záplava v rozsahu povodně z roku 2002.
Věřím, že se mi podařilo Vám poskytnout dostatečné informace k Vašemu dotazu.
S pozdravem
Jiří Vysloužil
vedoucí odboru krizového řízení
Úřadu městské části Praha 12

Děkujeme a přejeme hezký den
UMČ Praha 12
admin
Uživatel
Uživatel
 
Příspěvky: 2279
Obrázky: 377
Registrován: 01 dub 2008, 20:04
Online: 283d 9h 40m
Byt: 3405
Vytisknout tento příspěvěk

Re: Nezaplavované území

Odeslatod admin » 29 dub 2008, 09:39

Pokud vás zajímá, jak je řešena mobilní protipovodňová ochrana, tak se podívejte do galerie, kam jsem nahrál několik fotek. Jsou v sekci Vše okolo projektu BelariePark ‹ Protipovodňová ochrana: http://www.belariepark.cz/gallery/album.php?album_id=12
admin
Uživatel
Uživatel
 
Příspěvky: 2279
Obrázky: 377
Registrován: 01 dub 2008, 20:04
Online: 283d 9h 40m
Byt: 3405
Vytisknout tento příspěvěk

Re: Nezaplavované území

Odeslatod peterdvorak99 » 29 led 2009, 21:54

Přidávám k dokreslení do této diskuse odkaz na tiskovou zprávu Nestlé, kde se popisuje, k jakým škodám došlo při zaplavení areálu čokoládovny, tj. naší lokality, při povodni v roce 2002.

http://www.nestle.cz/tz_attach/povodne.pdf
peterdvorak99
Uživatel
Uživatel
 
Příspěvky: 107
Obrázky: 7
Registrován: 24 led 2009, 20:06
Online: 1d 23h 4m 30s
Byt: 3302
Vytisknout tento příspěvěk

Re: Nezaplavované území

Odeslatod peterdvorak99 » 29 led 2009, 21:57

Přidávám ještě pro zajímavost odkaz na galerii leteckých snímků mj. naší lokality v době povodní:

http://www.zam.fme.vutbr.cz/~raud/povod ... php?co=P6#
peterdvorak99
Uživatel
Uživatel
 
Příspěvky: 107
Obrázky: 7
Registrován: 24 led 2009, 20:06
Online: 1d 23h 4m 30s
Byt: 3302
Vytisknout tento příspěvěk

Re: Nezaplavované území

Odeslatod jirkas » 18 bře 2009, 21:12

co se týká pojistek budu mít ALLIANZ a naše území je vedené jako nezaplavované a s pojistkou není problém
jirkas
člen výboru
člen výboru
 
Příspěvky: 691
Obrázky: 141
Registrován: 08 čer 2008, 23:16
Bydliště: http://www.belariepark.cz
Online: 8d 4h 8m 51s
Byt: 1606
Vytisknout tento příspěvěk

Re: Nezaplavované území

Odeslatod vachah » 20 bře 2009, 00:29

Tak to je dobrá zpráva. O Allianz uvažuju také a tohle je jednoznačně pozitivní.
vachah

 
Vytisknout tento příspěvěk

Re: Nezaplavované území

Odeslatod snowme » 24 srp 2009, 19:44

Tak to je fajn,věděla jsem,že to máte nastudované a omlouvám se,že se ptám na něco,co tady jistě všichni máte a znáte...Jen se mi donesla informace o tom,že se protipovodnǒvá opatření plánovala,ale nestačil rozpočet...a u Allianz mám známého pana ředitelka,tak kdybysme chtěli jistě nám udělají nějakou zajímavou a nepropustnou smlouvu :-)
snowme

 
Vytisknout tento příspěvěk

Re: Nezaplavované území

Odeslatod admin » 24 srp 2009, 22:13

Od Allianz tu už máme dokonce registrovaného obchodníka (viz. příspěvek zde), tak schválně která nabídka bude lepší ;)
admin
Uživatel
Uživatel
 
Příspěvky: 2279
Obrázky: 377
Registrován: 01 dub 2008, 20:04
Online: 283d 9h 40m
Byt: 3405
Vytisknout tento příspěvěk


Zpět na Rady a postřehy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron